پله چوبی

پله چوبی

یکی از جذاب‌ترین و شیک‌ترین مدل از انواع پله ساختمان، پله چوبی است. این مدل همانطور که از نامش پیداست از جنس چوب ساخته می‌شود و کاربردهای منحصر بفردی دارد. همانطور که می‌دانید در طراحی دکوراسیون داخلی، پله بخش بسیار مهمی است که تمام دیزاین محیط را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به زبانی ساده‌تر اگر در یک محیط، تمام تلاش خود را برای پیاده کردن یک طراحی شیک و زیبا انجام دهید، اما پله‌هایی نامناسب در آن محل به کار رفته باشد، تلاش‌های شما بیهوده خواهد بود. در علم طراحی داخلی، پله و طرح آن جزو نمادها و المان‌هایی است که در اولین نگاه جلب توجه می‌کند.

مزایای استفاده از پله های چوبی

زیبا و لوکس

طرح های متنوع

سبک و بی خطر

پله چوبی

انواع مدل های راه پله با جنس چوب

پله مستقیم چوبی

صاف، ساده و مستقیم، این پله برای اتصال دو سطح با شیب مناسب و ارتفاع کم در نظر گرفته می‌شود. می‌توان از طرح‌های مدرن مانند پله شناور نیز در این حالت استفاده کرد.

پله (L) یا 90 درجه

در برخی از محیط‌ها، نمی‌توان دو سطح را به صورت مستقیم به هم متصل کرد، استفاده از پله 90 درجه در این محیط بسیار مناسب است. این مدل از پله در میانه راه، 90 درجه تغییر مسیر می‌دهد. برای اینکه پله ها فضای بسیار کمی را اشغال کنند و بتوان از قسمت زیر آن نیز استفاده کرد، این مدل بسیار مناسب است.

پله گرد یا پله پیچ

یکی از شیک‌ترین و جذاب‌ترین مدل‌های پله چوبی مدل پله پیچ است. این طرح برای دیزاین‌های شیک و لوکس استفاده می‌شود. از مزیت‌های پله پیچ می‌توان به اشغال نکردن فضای اضافی اشاره کرد. طرح‌های بسیار جذابی برای این سبک کار وجود دارد. خانه‌ها و بوتیک‌های لباس بهترین مکان برای این مدل هستند.

پله استپ استریت

در محیط‌هایی که رفت و آمد زیاد است و فضای مناسب برای پله نیز وجود دارد، مدل استپ استریت مناسب‌ترین نوع پله است. این مدل بسیار ساده است و تنها تفاوت آن، رفت و برگشت بودن پله است. یعنی عرض آن به نحوی اندازه گرفته می‌شود که بتوان همزمان از آن در دو جهت بالا و پایین استفاده کرد. این مدل به صورت ساده و یا با پاگرد اجرا می‌شود.

پله ویندر

اگر به پله مدل 90 درجه علاقه و یا نیاز دارید اما از پاگرد و چرخش ناگهانی آن خوشتان نمی‌آید، از پله چوبی ویندر استفاده کنید. در این مدل، پله‌ها همراه با جهت می‌چرخند و دیگر از پاگرد خبری نیست. مدلی زیبا و شیک برای اتصال سطوح با ارتفاع کم و متوسط.

پله ترکیبی

ترکیب چوب و فلز را دیده‌اید؟ یا تا به حال به پله شیشه‌ای و چوبی فکر کرده‌اید؟ برخی از طرح‌ها و مدل‌ها به صورتی هستند که می‌توانید از مواد و جنس‌های دیگر نیز استفاده کنید. مثلا می‌توانید از نرده‌های فلزی استفاده کنید. این مسئله باید مورد تایید یک مهندس و طراح متخصص باشد. استفاده از مواد دیگر مانند فلز می‌تواند در افزایش قیمت نهایی پله تاثیرگذار باشد.

پله چوبی

هزینه ساخت و اجرای پله چوبی چقدر است؟

هزینه، یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای انتخاب طرح و مدل پله چوبی است. بسیاری از افراد می‌گویند یکی از معایب اصلی ساخت پله از جنس چوب، گران تمام شدن آن است. این حرف تا حدی درست است. اما لازم است بدانید پارامترهای مختلفی در قیمت نهایی اجرای این پله موثر هستند. به عنوان مثال، نوع چوب مصرفی یکی از اصلی‌ترین عامل‌های تاثیرگذار روی قیمت است. قیمت برخی از چوب‌ها گران‌تر از دیگران است. سپس عواملی مانند، مدل پله، ابعاد و اندازه‌های آن، شرایط محیط، نوع استفاده و کاربرد، نوع طراحی و هزینه‌های ساخت، بیشترین تاثیر را در قیمت نهایی خواهند داشت.

اگر زیبایی و مادام العمر بودن پله‌ها برای شما مهم است، مطمئن باید این هزینه‌ها ارزش دارند. البته ناگفته نماند، برخی از سازندگان پله بدون هیچ دلیل منطقی، قیمت‌های نجومی را برای ساخت و ساز به مشتری اعلام می‌کنند. پس یک مسئله مهم که باید دقت زیادی روی آن داشته باشید، انتخاب سازنده‌ای منصف و در عین حال متخصص است. به این صورت هم می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید و هم سازه‌ای کامل داشته باشید.

پله چوبی