نمای لوور

لوور

لوور بخشی است که همانند یک سایه‌بان یا حایل در مسیر ورود و خروج هوا یا نور خورشید عمل می‌کند. بنابراین از انعکاس زیاد نور و گرمای شدید خورشید و سایر عوامل ناخوشایند محیطی به داخل فضا جلوگیری خواهدکرد. این وسیله کاربردها و مزایا مختلفی دارد که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.

در تمامی ساختمان‌هایی که به شکل اصولی ساخته می‌شوند؛ بحث کاهش مصرف انرژی، تهویه مناسب هوا و جلوگیری از ورود صداهای اضافی به فضای داخلی با اهمیت است. به این علت که این موضوع در درازمدت روی هزینه‌های کلی ساختمان تاثیر مستقیم خواهدداشت و فعالیت‌هایی که افراد در داخل ساختمان انجام می‌دهند را تحت شعاع قرار می‌دهد.

لوور چیست؟

اغلب در فضاهایی صنعتی که ورود عوامل محیطی همچون صدا و نور به داخل بسیار ناخوشایند است؛ در بخش ورودی یا خروجی ساختمان از لوور استفاده می‌شود. این مسئله به کاهش نویزها و صداهای اضافی که توسط تجهیزات ساختمانی  مختلف تولید می‌شود؛ جلوگیری خواهدکرد و از این حیث شاید قادر باشیم آن را نوعی عایق بدانیم. ضمن اینکه در برخی از موارد نصب لوور در نمای خارجی همانند سایه‌بانی در برابر نور خورشید عمل می‌کند.

لوور

طراحی و متریال کاربردی در سازه لوور

این سازه ها در انواع متنوع با طراحی مشبک و در متریال مختلف بسته به کاربری ساختمان اجرا می شوند. هنگام طراحی لوور یا شیدر باید موارد خاصی همچون میزان جریان هوا، شرایط جوی، جلوگیری از ورود موجودات زنده و میزان تابش خورشید مد نظر قرار بگیرد. برای انتخاب بهترین نوع لوور مطابق با شرایط ساختمانهای صنعتی، تجاری و مسکونی باید از مهندس مکانیک و متخصصان طراحی ساختمان مشورت گرفت. این سازه های نما در انواع متحرک و ثابت و در حالت های مختلف بازشو و ثابت بسته به نوع کاربردشان ساخته می شوند.

 

کارایی های لوور چیست؟

همانطور که توصیف شد لوور سازه مشبک پره داری برای کنترل ورود هوا و بارندگی، ممانعت از تابش مستقیم خورشید، ممانعت از ورود نویز و سر و صدا، جلوگیری از ورود موجودات زنده و گرم شدن بیش از حد فضای داخلی از طریق کانالهای قابل تنظیم یا ثابت است. هر نوع سازه با توجه به نوع کاربری، مشخصات فنی خاصی دارد که بر مبنای طراحی های مهندسی و صنعتی مشخص می شود. نمای لوور به طور گسترده ای برای ساختمانهای تجاری و اداری، ورزشگاه ها، مدارس و ساختمانهای صنعتی و… قابل اجراست. نماسازی با سازه های لوور علاوه بر اینکه جلوه ای مدرن و دلنشین ایجاد می کند، بلکه فضای داخلی آرام با دمای معتدل و نور کنترل شده فراهم می آورد. این نما به طور اختصاصی برای پوشش آلاچیق ها و پشت بام و همچنین مناطقی که در معرض تابش شدید آفتاب هستند بسیار کاربردی و مناسب است

 

انواع نماهای لوور

نمای آفتابگیر لوور بر اساس عملکرد به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی می شوند. برای ساخت مدل ثابت معمولا از متریال کامپوزیت استفاده می شود. اما چوب و آلومینیوم هم موارد مناسبی برای طراحی این دریچه ها هستند. نوع متحرک هم می تواند به صورت دستی و هم با کمک موتور الکتریکی کار کند، در این نوع، نوارهای متحرک عموما از جنس آلومینیوم و کامپوزیت هستند. این نوع نما به طور متداول برای مجتمع های لوکس تجاری و مدرن طراحی و اجرا می شود.

لوور

متریال کاربردی در انواع لوور چیست؟

پره ها یا صفحات شیب دار لوور از متریال مختلفی ساخته شده که در انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

 

لوور چوبی

متریال چوب برای پوشش پنجره و شیشه های نمای ساختمان در نوع ثابت به کار می رود. تنوع طراحی لوور با عناصر چوبی بسیار زیاد است. اما قیمت آن گرانتر است. این سبک  هماهنگی بسیار خوبی با انواع نمای خارجی ساختمان دارد. لوورهای چوبی همچنین به شکل عناصر تزئین دیوار یا سقف های کاذب به کار برده می شوند.

 

لوور کامپوزیتی

متریال کامپوزیتی به دلیل امکان طراحی ساختاری در رنگ و طرح متنوع، مورد توجه سازندگان هستند. مهمتر اینکه این جنس نما از نظر اقتصادی هم به صرفه تر تمام می شود.

 

لوور آلومینیومی

پرفروش ترین و پرطرفدارترین نوع لوور از متریال آلومینیومی است. مزیت بارز آلومینیوم این است که نسبت به متریال های دیگر سبک تر بوده و بار تمام شده کمتری را به ساختمان تحمیل می کند. ضمن اینکه به دلیل مقاومت بالا ماندگاری آن در شرایط آب و هوایی سخت بالاتر است. نوارهای آلومینیومی فرم پذیری بهتری داشته و می توانید آنها را به رنگ دلخواه و به صورت سفارشی درخواست دهید.

لوور

نمای ظاهری صفحات لوور

جالب است بدانید نمای شبکه ای لوور را می توان از حیث فرم ظاهری پره ها نیز انتخاب کرد. این مدلها در چند دسته بندی زیر شناخته می شوند:

 

لوور مربعی و مستطیلی

این دو مدل از نمونه های پرطرفدار هستند که بر اساس فرم ظاهری نوارهای لوور نام گذاری شده اند. لوورهای مستطیلی ساختار  نواری باریک و ضخیمی دارند و به خاطر شکل پره دار بیشتر مورد استقبال واقع می شوند.

 

ساختار دوکی شکل

متداول ترین و محبوب ترین مدل سازه های لوور سطح مقطعی به شکل بیضی برجسته دارد. نوع دوکی تنها با متریال آلومینیوم آن هم با قطر ورقه های ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر ساخته می شود. سطح مقطع این ورق ها معمولا بین ۸۰ تا ۳۰۰ میلی متر متغیر است.

 

فرم z شکل

این نمونه از سازه های لوور همانطور که از نامش پیداست ساختار سطح مقطعی با حالت شکسته دارد. با اینکه این مدل را می توان با انواع متریال تولید کرد، اما این قالب بیشتر با آلومینیوم ساخته می شود.

نمای لوور یا شیدر دارای دو مدل ثابت و متحرک است که مدل متحرک به کمک ریموت کنترل از راه دور قابل تنظیم است. در نوع آلومینیومی به دلیل کاربرد آلیاژ آلومینیومی ۶۰۶۳ بسیار مقاوم بوده و سازه نهایی حتی در برابر طوفانهایی با سرعت بیش از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت نیز پایدار است.

 

هزینه اجرای نمای لوور

عوامل مختلفی هستند که رو هزینه نهایی اجرای نمای لوور اثر گذارند. پارامترهایی همچون ارتفاع ساختمان، جنس و کیفیت متریال مورد نظر، حجم مورد نیاز، زیرساخت های مورد نیاز باری نصب و غیره، همگی بر هزینه نهایی اثر گذارند.

علاوه بر آن نوسانات بازار و بی ثباتی قیمت های فعلی باعث شده تا نتوانیم قیمت مشخصی از هزینه نهایی به شما اعلام کنیم. برای آگاهی از قیمت روز لوور ساختمان با ما تماس بگیرید.

 

مزایای لوورهای آلومینیومی

لوورهای آلومینیومی با توجه به کارکردهای چندگانه از جلوگیری تابش نور خورشید و گرد و غبار گرفته تا عبور و مرور هوا، دارای مزیت های فراوانی هستند. انعطاف پذیری بالا، جذابیت بصری فراوان، دوام و استحکام مناسب، انطباق پذیری با محیط زیست و عدم لزوم مراقبت ویژه، مهم ترین مزایای لوورهای آلومینیومی به صورت عام، فارغ از انواع آنها است.

 

خواص ممتاز لوورهای آلومینیومی

سیستم یا شیدر لوور آلومینیومی که با استفاده از تیغه هایی با مقطع دوکی شکل ایجاد می شود، جلوه بصری قابل توجهی در نمای ساختمان ایجاد می کند و علاوه بر آن، نما به صورت سایبان ها یا نورگیرهای کاربردی است. لوورهای آلومینیومی خصوصا دوکی شکل، مزایای ارزشمندی دارند که این خواص، آنها را در بین لوورها ممتاز و متمایز ساخته و کاربرد آنها را گسترش داده است:

تا 80 درصد از تابش مستقیم نور خورشید به ساختمان جلوگیری می کنند.

مصرف انرژی ساختمان را حدود 30 درصد کاهش می دهند.

امکان کنترل و تنظیم درجه و میزان نور عبور داده شده را دارند.

نوع متحرک آن را می توان با ریموت از راه دور کنترل کرد.

به دلیل استفاده از آلیاژ 6063 آلومینیوم در آنها، استحکام بالایی در برابر بادهای بیش از 150 کیلومتر بر ساعت دارند.