سقف متحرک پارچه ای

سقف متحرک پارچه ای چیست؟

یکی از انواع سقف های متحرک ، سقف متحرک پارچه ای است که در آن نوع پوشش از جنس PVCمی باشد. استفاده از پارچه PVC در این نوع سقف ها هم امکان تنوع رنگ و طرح پوشش را فراهم می آورد (هارمونی طراحی) و هم باعث سبک تر شدن وزن سقف می گردد. که این مسئله پروسه نصب را سریعتر و آسانتر می گرداند. علاوه بر این، سقف های جمع شونده پارچه ای از نظر هزینه نسبت به سقف های متحرک آلومینیومی و شیشه ای به صرفه تر هستند.

یکی دیگر از مزایا سقف های متحرک پارچه ای امکان استفاده از لایتینگ روی پروفیل های متصل به پارچه (اصطلاحا فابریک پروفیل Fabric Profile) ها می باشد. که با استفاده از ریموت کنترل و از راه دور قابلیت خاموش روشن شدن و تنظیم شدت روشنایی را دارا هستند.

سقف جمع شونده پارچه ای از جنبه های مختلفی قابل بررسی است. که در ادامه به شرح آنها می پردازیم تا بتوانید نیاز خود از سقف متحرک را بر اساس ویژگی های مختلف تشخیص داده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

سازه

سازه سقف متحرک مجموعه ای از پروفیل های فلزی است، از جنس آهن یا آلومینیوم که به وسیله اتصالات پیچ و مهره و یا جوش کاری به یکدیگر ملحق می شوند. و بار وزن سقف را تحمل میکنند. همچنین نقش سازه در سقف متحرک مقاومت در برابر بار باد و برف بسیار با اهمیت است که به نوع زیرسازی نیز وابسته می باشد. ما در مجموعه اسکای روف از آهن برای زیرسازی و از آلومینیوم برای پروفیل های سازه ای استفاده می کنیم که در ادامه مزایای این مساله بیان می شود.

چرا پروفیل آلومینیومی؟

استفاده از پروفیل آلومینیومی برتری های مهمی نسبت به پروفیل آهن در سقف متحرک برقی دارد که عبارتند از :

مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی

سازه های آلومینیومی در سقف متحرک بر خلاف سازه های آهنی در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند. وجود منیزیم موجود در سازه های آلومینیومی 3015 و پوشش رنگ روی این سازه ها باعث مقاومت بسیار بالای این محصول در مقابل خوردگی و زنگ زدگی در محیط های دارای رطوبت می گردد.

از همین رو اکثر طراحان و مهندسان مشاور سازه های آلومینیومی را گزینه مناسب برای محل های مرطوب می دانند.

خوردگی در سازه های آهنی به تدریج رخ می دهد از بین رفتن تدریجی مواد در اثر فعل و انفعالات اطراف خود است. که به تدریج باعث تخریب سازه ای سقف متحرک می شود. مواد صنعتی شیمیایی پیرامون از قبیل گرما،سرما، اشعه خورشید و رطوبت و اکسیژن موجود در هوا مورد حمله قرار میگیرند. این عوامل باعث از بین رفتن سازه های آهنی در سقف های متحرک می شوند. از این رو به جد توصیه می گردد از سازه آلومینیومی در سقف متحرک استفاده گردد بویژه در محیط های مربوط مثل روی استخرها و یا شهرهای پر رطوبت مانند نواحی شمال و جنوبی ایران.

 

شکل پذیری آلومینیوم و امکان استفاده از مقاطع متنوع

یکی از مهمترین برتری های استفاده از متریال آلومینیوم بجای آهن در سازه سقف های متحرک می باشد، خاصیت شکل پذیری آلومینیوم و امکان تولید مقاطع متنوع است. این مهم باعث می شود تمهیدات لازم جهت اتصال بخش های مختلف سازه از پیش در طراحی پروفیل ها دیده شود. همچنین مقاطع مختلف بر اساس بارگذاری ها ،طول بازشو سقف، میزان مقاومت لازم در برابر بار باد و برف و دیگر ملاحضات لازم در مرحله طراحی در نظر گرفته می شود

 

کم وزن بودن آلومینیوم نسبت به آهن

از آنجایی که بسیاری از موارد استفاده از سقف های جمع شونده در، تراس ها ، بالکن ها و دک ها می باشد که غریب به اتفاقات ملاحضات تحمل بار و حساسیت های سازه ای دارند. و در نتیجه مساله وزن کل سقف های متحرک بسیار حائز اهمیت می باشد و سبک بودن سقف متحرک جمع شونده امتیاز بزرگی محسوب می شود.

سهولت نصب و سهولت برچیدن

همانطور که در بالا ذکر شده در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت اتصال بخش های مختلف سازه سقف های تاشو امکان استفاده اتصالات قابل تنظیم و قابل رگلاژ بصورت پیچ و مهره را فراهم می آورد. که این امر باعث تسریع و سهولت در نصب یکپارچه سقف متحرک و همچنین در صورت نیاز سهولت در برچیدن سازه سقف متحرک می باشد.

 

زیبایی

یکی از مهمترین فاکتور ها در رابطه با سازه های جمع شونده مساله زیبایی محصول می باشد. از آنجاییکه استفاده از سقف های جمع شونده در فضاهای outdoor ،تراس ها، رستورانها، روف گاردن ها به طور روزافزون روبه افزایش است ، چشم نوازی و ایجاد هارمونی بصری با محیط بیش از پیش حائز اهمیت می باشد.

استفاده از آلومینیوم این امکان را بوجود می آورد که سازه سقف (با در نظر گرفتن ملاحضات سازه ای و طراحی) در مینیمال ترین و چشم نوازترین حالت ممکن طراحی شود. و امکان استفاده کردن تجهیزاتی مانند لایتینگ از قبل بر روی پروفیل های متصل به پارچه در سقف متحرک پارچه ای در نظر گرفته شود. امکان استفاده از رنگ های متنوع کوره الکترواستاتیک مطابق با سلیقه خریدار و براساس طیف رنگ های کار شده در محیط محل نصب از دیگر امکاناتی است که ما در مجموعه اسکای روف در راستای مشتری مداری و جلب رضایت خریدار با افتخار فراهم آورده ایم.

افزودن روشنایی یا سیستم لایتینگ به سقف های متحرک از دو جهت حائز اهمیت است. اول آنکه شدت روشنایی آن بقدری باشد که محیط زیر سقف را از به کار بردن منبع نور جداگانه بی نیاز نماید. دوم آنکه از لحاظ طراحی و معماری چشم نواز باشد. و به زیبایی سقف متحرک بیافزاید. و این مهم بدست نمی آید مگر در اینصورت که سیستم لایتینگ و پروفیل های پارچه به گونه ای طراحی شوند که خود بعنوان جزئی از سازه سقف محسوب شوند. و بصورت یک المان مجزا و افزوده شده محسوب نگردند. با استفاده از کانسپت های به روز دنیا در زمینه بازار سقف های جمع شونده و با بهره گیری از سازه تمام آلومینومی در سقف های متحرک پارچه ای در مجموعه اسکای روف، به این اهداف جامه عمل پوشانده شده است.

 

Juvia_16

 

پارچه یا پوشش pvc

در سقف های جمع شونده پارچه ای، پوشش از نوعی پارچه که به صورت ترکیبی از pvc و پلی استر می باشد تشکیل شده است.

اصطلاح پارچه ای که در این مدل سقف های متحرک استفاده می شود در واقع با مفهومی که ما از پارچه در ذهن داریم کمی متفاوت است. پوشش 5 لایه از نوع pvc که در برابر تابش آفتاب ، نفوذ آب ، باد ، اشعه UV و همچنین اشتعال مقاوم بوده و اجازه عبور حتی یک قطره باران را به زیر سقف نمی دهد.

اصطلاح Blockout که در مورد پارچه های pvc مورد استفاده در سقف متحرک به کار میرود، در واقع حاکی ازعدم عبور نور از این پارچه ها می باشد. که مزایای زیادی دارد. اولا باعث می شود در فصول گرما بخش زیادی از گرمای حاصل از آفتاب پشت پارچه مانده و نتواند به فضای زیر سقف جمع شونده راه پیدا کند. همچنین زمانی که برگ یا دیگر موارد مثل گرد و خاک پشت پارچه مینشیند دیگر سایه آن در زیر سقف قابل مشاهده نیست. ناظر با یک سطح یکپارچه و یک رنگ سقف متحرک را مشاهده می نماید.

به کار بردن پارچه مناسب برای سقف های جمع شونده پارچه ای از نظر دوام و طول عمر محصول، زیبایی، تنوع رنگ و کارایی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از پارچه های ارزان قیمت برزنتی برای سقف های تاشو اگر چه ممکن است قیمت تمام شده محصول را تا حدی پایین بیاورد اما هم در نگاه اول و هم در استفاده طولانی مدت از سقف متحرک، تفاوت آشکاری با پارچه pvc را از خود نشان میدهد. پارچه های برزنتی ممکن است گزینه مناسبی برای چادر های نظامی ، خیمه ها و یا سقف های ثابت پارچه ای باشند اما در مورد سقف های متحرک قطعاً پارچه های ترکیبی pvc + پلی استر بهترین انتخاب هستند

 

نیروی محرکه (موتور)

از آنجاییکه سقف های متحرک، یک محصول نسبتاً لاکچری اما بسیار کارامد محسوب می شوند، سهولت استفاده از سقف متحرک یکی از آیتم های مهم در طراحی و تولید آنهاست. باز و بسته شدن سطح وسیعی از پارچه و پروفیل آلومینیومی تنها با فشردن یک دکمه توسط ریموت کنترل تنها زمانی محقق می شود که یک سیستم محرک مهندسی شده برای آن در نظر گرفته شود. موتورهای تیوبلار امروزه جایگاه خودرا به خوبی در بازار سقف های جمع شونده ایجاد کرده اند بگونه ای که تصور یک سقف متحرک بدون موتور تیوبلارغیر ممکن است. قدرت گشتاور بالا در عین کم حجم بودن ، امکان تنظیم و رگلاژ دستی ، امکان اتصال به سیستم هوشمند ساختمان (BMS) ، امکان کوپل شدن با موتور دیگر، مجهز بودن به سنسور حرارتی و خاموش شدن خودکار از جمله مزایای برخی ازاین موتورهای تیوبلار است.