سقف متحرک شیشه ای

سقف متحرک شیشه ای چیست؟

نوع دیگر سقف متحرک یعنی سقف جمع شونده شیشه ای یک تفاوت ویژه با دو نوع دیگر یعنی سقف متحرک پارچه ای و سقف متحرک آلومینیومی دارد و آن شفافیت و تجربه لذت بخش تماشای آسمان حتی در هنگام بسته بودن سقف است. سقف متحرک شیشه ای از نظر مکانیزم حرکتی، وزن سازه و متریال نیز با انواع دیگر سقف متحرک کاملا متفاوت است. استفاده از شیشه در این مدل سقف جمع شونده باعث شده تا وزن سازه به شدت افزایش یابد. در نتیجه نیروی محرکه قوی تر و زیر سازی متحکم تری برای استفاده از آن مورد نیاز است که این مساله خود باعث افزایش هزینه های تولید و اجرای این مدل سقف جمع شو گردیده است.

همین امر باعث شده تا سقف متحرک شیشه ای نسبت به سقف جمع شونده پارچه ای و سقف جمع شونده آلومینیومی کمتر مورد استقبال قرار گیرد. فضاهای گلخانه ای، استخر های روباز مثالهایی هستند که این مدل سقف اتوماتیک جمع شونده بیشتر در آنها بکار گرفته شده است. برای عرض های بزرگ از سقف متحرک شیشه ای تلسکوپی و برای بازشو های کوچک از سقف متحرک شیشه ای کشویی استفاده میگردد که تقریبا مکانیزمی شبیه شیشه گیوتینی متحرک دارد. تجربه سازه ای عظیم و حرکت حجم زیادی از آهن و شیشه بصورت اتوماتیک در سقف شیشه ای متحرک تلسکوپی در نوع خود تجربه هیجان انگیزی است.

از آنجا که استفاده از شیشه در این مدل سقف وزن زیادی را به سازه تحمیل میکند، به کار بردن تلق پلی کربنات راه حل مناسبی برای کاهش وزن این سقف های متحرک می باشد. بالا بودن هزینه های تعمیر و نگهداری، نیاز به سیستم محرکه با ظرفیت گشتاور و قدرت بالا و همچنین شرایط بعضا سخت برای آب بندی را می توان جزو نکات منفی برای این سقف متحرک برشمرد.

با این همه، سقف متحرک شیشه ای طرفداران خاص خودرا در میان انواع مختلف سقف متحرک دارد که نمی خواهند تجربه تماشای آسمان را حتی از زیر سقف بسته از دست بدهند.

 

 

ساختار سقف جمع شونده به گونه ای طراحی شده که امکان روشنایی و تهویه طبیعی فضای شمارا را در بهینه ترین شرایط فراهم می کند.

فرکانس باز و بسته شدن، طراحی سازه و مدل های حرکت سقف متحرک از نظر معماری و ساختاری قابل طبقه بندی است. شناسایی مشخصات سازه ای سقف جمع شونده منجر به طراحی سیستم های سقف متحرک جدید شده است که این امرمیتواند با استفاده از حرکت، اصل حذف عناصر مختلف متحرک را تغییر دهد.

استفاده از سیستم های مختلف سقف جمع شونده در سراسر جهان نشان دهنده اثر بخشی و کارایی آنهاست. ارزش افزوده یکی از مواردی است که با بکارگیری سقف جمع شونده می توانید به فضای مورد استفاده خود بافزایید. امروزه محیط های مختلف از قبیل هتل ها و رستوران ها، کافه ها، تراس ها، روف گاردن ها و استخرها و سالن های ورزشی متقاضیان سقف جمع شونده می باشند.

کاربرد سقف متحرک شیشه ای

سقف جمع شو سقفی است که بنا به نوع طراحی و به درخواست و اراده انسان قابل باز یا بسته شدن باشد سقف‌های جمع شونده متحرک در مکان های زیر کاربرد دارند:

 • تراس یا بالکن
 • سکونتگاه‌ها
 • رستوران‌ها و کافه‌ها
 • مراکز شنا
 • پارکینگ‌های رو باز
 • کافه‌ها
 • روف گاردن‌ها
 • استخرهای روباز
 • سر درب ورودی ساختمان‌ها و…

یکی دیگر از کاربرد‌های این نوع سقف‌ها این است که اگر قصد داریم قسمتی از خانه را تبدیل به پاسیو کنیم و یا بخواهیم حیاط سرپوشیده‌ای داشته باشیم، بسیار ایده‌ی جالب و خلاقانه‌ای می‌باشد.

 

 

مشخصات سقف های متحرک

 • کاملا آب بندی شده و سیستم تخلیه آب دارد.
 • مقاومت سازه در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی
 • از سازه‌های سبک و آلومینیوم تقویت شده در آن به کار می‌رود.
 • رنگ سازه‌های سقف متحرک از رنگ پودری الکترواستاتیک در رنگ‌های متنوع
 • این نوع سقف‌ها در مقابل بادهای شدید و بار برف تا ۸۵ کیلوگرم بر مترمربع را مقاوم هستند.
 • این نوع سازه به دلیل سبک بودن قابلیت این را دارد که در ساختمان‌های قدیمی نیز بکار رود.

 

دلایل استفاده از سقف متحرک شیشه ای

 1. ایمنی در برابر تابش شدید آفتاب و اشعه uv در محیط باز و یا نفوذ هوای سرد زمستان
 2. استفاده و لذت بردن از فضای بیرون و طبیعت مثل درختان، آلمان و مناظر زیبا
 3. دارای ریموت کنترل جهت سهولت باز و بسته نمودن سقف اتوماتیک برقی
 4. عایق بودن در برابر باد، باران، تگرگ و آفتاب شدید و گرد و غبار و صوت
 5. مقاومت و استحکام بالا با بکارگیری متریال عالی در سقف متحرک
 6. دو کاربری کردن محوطه با گشودن و بستن سقف
 7. ظاهری مدرن و زیبا و ظرافت در انجام پروژه
 8. دارای سیستم هدایت آب باران
 9. ورود هوای تازه به درون فضا
 10. استفاده از نور بیشتر
 11. تنوع در طرح و رنگ
 12. برای جلوگیری از اشراف دید مستقیم مکان‌های مجاور
 13. امکان استفاده از سیستم‌های سرمایش و گرمایش درون محیط
 14. جلوگیری از ورود خاک و برگ در هنگام وزش باد و تمیز ماندن محیط موردنظر