سقف متحرک آلومینیومی

سقف متحرک آلومینیومی چیست؟

امروزه سقف متحرک آلومینیومی جایگاه ویژه ای بین سقف های متحرک به خود اختصاص داده است. این نوع سقف به دلیل مزایایی بسیار بالایی که نسبت به دیگر سقف های متحرک دارد توانسته بسرعت جایگزین سقف های متحرک پارچه ای شود . امروزه در سراسر دنیا تمام شرکتها به نحوی سقف متحرک آلومینومی را کنار سقف های متحرک پارچه ای ارائه میدهند یا حتی بعضی از آنها بصورت خیلی تخصصی فقط روی سقف متحرک آلومینیومی در حال طراحی و تولید می باشند. سقف متحرک آلومینیومی یکی از نو آورانه ترین سایبان ها یا شلتر ها در کل دنیا محسوب می گردد. مقاومت بالا در برابر بار برف و انتقال حرارت، ظاهر منحصر به فرد ومناسب برای فضاهای اداری و رستورانی این محصول را به یکی از محبوب ترین و زیباترین راه حل ها برای تبدیل فضاهای باز به فضای قابل استفاده در چهار فصل سال تبدیل کرده است.

 

لوورهای متحرک آلومینیومی

سقف متحرک آلومینیومی متشکل از لوورهای آلومینیومی که تشکیل دهنده بخش اعظم در ساختار پوشش سقف برقی آلومینیومی می باشند. با به کار افتادن موتور، ضمن حرکت افقی، چرخش لوور ها از موقعیت افقی (بسته) تا یک موقعیت باز و تا 135 درجه اتفاق می افتد. استفاده از لاستیک های سرتاسری در انتهای این لوورها موجب جلوگیری از ورود آب و گرد خاک به فضای زیر سقف شده و این محصول را به یک سقف جمع شونده کاملا آب بند و هوابند با ضریب اطمینانی حتی بالاتر نسبت به سقف های جمع شونده پارچه ای تبدیل کرده است. همچنین امکان استفاده از پلی اورتان بصورت تزریق شده در فضای خالی درون لوورهای آلومینومی، ضریب عایق بودن این نوع از سقف های متحرک را چه از نظر حرارتی و چه از نظر صوتی به شدت افزایش می دهد.

 

سیستم آب بندی سقف های متحرک

گاتر یا راه آب زهکشی شده یکپارچه و اسکلت سقف متحرک تمام آلومینیومی شامل ستون ها و لوورهای متحرک اجزای اصلی تشکیل دهنده این محصول منحصر بفرد می باشند.

از همین رو اکثر طراحان و مهندسان مشاور سازه های آلومینیومی را گزینه مناسب برای محل های مرطوب می دانند.

در تخلیه و هدایت آب حاصل از باران یا برف مستقیما به زیر سیستم به وسیله سیستم های زهکشی موجود در سقف متحرک آلومینیومی هنگام بسته شدن لورهای متحرک آلومینیومی از باران محافظت میکنند در حالی که آب باران از طریق لوله های داخلی که در سقف متحرک آلومینیومی تعبیه گردیده از طریق ستون های سقف متحرک آلومینیومی به زمین انتقال پیدا میکنند.

مزایا سقف متحرک آلومینیومی

سقف متحرک برقی آلومینیومی سقف جمع شونده ای است که قابلیت هماهنگی و سازگاری با هر شرایط آب و هوایی را دارا می باشد. توان بسیار بالا برای تحمل بار زنده از جمله بار برف شدید، و مقاومت بالا در برابر نیروی باد از جمله مزایای این نوع از سقف های متحرک است. نفوذ ناپذیری رطوبتی در مقابل باران های سیل آسا و تگرگ و عدم تغییر رنگ و ضریب انتقال حرارت بسیار پایین در برابر تابش شدید نور آفتاب در گرمترین مناطق دنیا ویژگی هایی هستند که این محصول را در قیاس با سقف متحرک پارچه ای در رتبه بالاتری قرار می دهند.

سقف متحرک آلومینیومی نسبت به سقف جمع شونده پارچه ای از دوام بیشتری برخوردار بوده و از نظر پوشش سقف هم از نظر تحمل ضربه و فشار و مقاومت در مقابل اجسام تیز و سنگین از استحکام بسیار خوبی برخوردار است.

در سقف های متحرک تمام آلومینومی حالت سومی نسبت به دیگر سقف های متحرک وجود دارد که به حالت سایه روشن یا حالت نیمه باز معروف است. راز وضعیت سایه روشن در پوشش با لوورهای قابل تنظیم نهفته است. زمانی که این لوورها کمی باز میشوند همزمان دوران کرده تا فضایی برای عبور نور و هوای مطبوع تازه مهیا کنند و در حین حال و نور مسقیم خورشید را مسدود نمایند.

 

نیروی محرکه (موتور)

از آنجاییکه سقف های متحرک آلومینیومی، یک محصول لاکچری محسوب می شوند و سهولت استفاده از سقف متحرک یکی از آیتم های مهم در طراحی و تولید آنهاست. باز و بسته شدن سطح وسیعی از سقف آلومینیومی تنها با فشردن یک دکمه توسط ریموت کنترل تنها زمانی محقق می شود که یک سیستم محرک مهندسی شده برای آن در نظر گرفته شود. موتورهای توبولار امروزه جایگاه خودرا به خوبی در بازار سقف های جمع شونده ایجاد کرده اند بگونه ای که تصور یک سقف متحرک بدون موتور توربولارغیر ممکن است. قدرت گشتاور بالا در عین کم حجم بودن ، امکان تنظیم و رگلاژ دستی ، امکان اتصال به سیستم هوشمند ساختمان (BMS) ، امکان کوپل شدن با موتور دیگر ، مجهز بودن به سنسور حرارتی وخاموش شدن خودکار از جمله مزایای برخی ازاین موتورهای توربولار است.